Je vůbec možné být zcela nezávislý na dodavateli el. energie?

Zvyšující se výskyt výpadků veřejné elektrické sítě je způsoben především rychlým technologickým pokrokem, na který není přenosová soustava připravena. Důležitou roli hraje také špatné počasí. Silný vítr totiž dokáže poničit nadzemní vedení nízkého napětí. Je vůbec možné vyhnout se výpadkům el. energie a být tak zcela nezávislý na svém dodavateli?

Na tuto otázku denně odpovídáme našim zákazníkům, stejně jako na řadu další:
Jak ochránit své podnikání před výpadky el. energie?
Je možné vyhnout se přerušení el. energie?
Můžu doma při výpadku el. energie fungovat bez omezení?

V České republice jsou totiž ročně bez proudu tisíce domácností a podniků, ať už z důvodů plánované odstávky distributora či neplánovaných přírodních vlivů, které tak ovlivňují životy lidí a provoz firem. Českem v současnosti navíc rezonuje otázka, jak nahradit odstavující uhelné elektrárny, které pokrývají zhruba 40 % naší spotřeby. Dlouhodobá energetická strategie je zatím pouze předmětem odborné diskuze, často se však v její souvislosti objevuje možná hrozba celonárodního blackoutu. Správný výběr záložního zdroje tak může být zásadní investicí pro ochranu domova či zachování plynulého fungování firmy.

Na trhu existuje hned několik alternativ, díky kterým lze překonat krátkodobý výpadek elektrické energie. Mnohé napadnou diesel/benzinové agregáty či drahá bateriová úložiště, avšak ani jedna z těchto možností nedokáže (bez jakéhokoliv zásahu člověka) udržet domácnost v běžném provozu, třeba i týden.
Solforen Plus s.r.o. nabízí plně automatické plynové generátory, které slouží jako záložní zdroje pro rodinné domy nebo menší podniky a v případě výpadku udrží rodinný dům v chodu i několik dní, bez omezení.

Vhodný záložní zdroj elektrické energie pro rodinný dům
Koncem loňského roku nás oslovil zákazník, jenž si pořídil dům v oblasti Jeseníků. Během krátké doby však zažil hned několik výpadků elektrického proudu z důvodů přetížené sítě či pádu stromu, který přerušil nadzemní vedení. Zákazník je bez proudu odstřižen od vytápění, vody, světla a mobilní komunikace, proto hledal spolehlivý záložní zdroj, s co nejmenší náročností na obsluhu, který mu zajistí v případě výpadku veškerý komfort a nezávislost na dodavateli elektrické energie. Generátor zaručí funkci plynového kondenzačního kotle, vodárny čerpající vodu ze studny, osvětlení v domě, ledničky, mrazáku, varné deky, počítače a drobných spotřebičů domácnosti.

Bezobslužný a inteligentní LPG generátor se vzdáleným startem
Po úvodní schůzce a technické analýze byl vybrán vhodný záložní zdroj v podobě LPG elektrocentrály z řady GA, model 10000. Jedná se o jednofázový generátor vybavený motorem americké výroby G-Force s výkonem 10 kVA. Spotřeba činí 6,99 L/h propanu, plynné palivo má až o čtvrtinu nižší emise než kapalná paliva, tudíž je elektrocentrála vhodná právě do horské oblasti, jenž je náročná na nízko emisní spotřebiče. Plyn na rozdíl od benzínu či nafty nedegraduje a lze jej bez komplikací dlouhodobě skladovat. Zejména biosložky v naftě působí značné technické problémy u srovnatelných generátorů. Manipulace s větším množstvím těchto pohonných hmot, která by zajistila dlouhodobou energetickou nezávislost, není bezpečná a jednoduchá.

Naskladněné plynové generátory řady GA, liší se pouze výkonem (10 kVA, 13 kVA, 20 kVA), rozměry jsou u všech jednotek totožné

Úspora v palivu

Zásobník plynného paliva – PROPANU, o objemu 2,1 t je umístěn v technické místnosti poblíž objektu. Plný zásobník vydrží zhruba 25 dnů při 100 % zatížení elektrocentrály. Zákazník se tak nemusí obávat, zda bude výpadek trvat v řádu jednotek hodin či dnů. Zde je možnost plné automatizace, jelikož lze zásobník dovybavit GSM modulem, který hlídá hladinu LPG. Dodavatel plynu tak dokáže na základě upozornění modulu naplánovat závoz.
Nespornou výhodou plynu je však především jeho cena. Jak můžeme vidět na grafu níže, úspora LPG modelu GA 10000 proti běžným podobně výkonným strojům činí 9,6 Kč na 1 kWh vyrobené energie. Celou řadu GA lze připojit i ke klasické plynové přípojce, v takovém případě je úspora ještě mnohem větší, a to 11,5 Kč na 1 kWh vyrobené energie.

ušetření paliva plynový generátor Pramac GA

Cena vyrobené el. energie plynovým generátorem GA10000 a běžným benzínovým generátorem

Umístění
V souvislosti s lokalitou je GA 10000 doplněna předehřevem baterie a oleje, čímž se zvyšuje spolehlivost v nepříznivých horských podmínkách. Samotné umístění generátoru nevyžaduje žádné výrazné stavební úpravy. Nutné je pouze zpevnit povrch pod samotným strojem, například makadamem nebo kamennou drtí. V tomto případě jsme však využili betonové desky nacházející se hned vedle rodinného domu.

Generátor GA1000 Pramac

Jednotka GA10000 s přepravním vozíkem připravená k distribuci zákazníkovi (vlevo). Jednotka GA10000 umístěná nabetonové desce, generátor je zhruba velký jako klimatizace (vpravo)

Součástí dodávky byl plně automatizovaný přepínač veřejné sítě a elektrocentrály. Ten v případě výpadku napájení aktivuje vzdáleně generátor a začne zásobovat dům elektrickou energií. Při obnovení dodávek elektrické energie z veřejné sítě uvede přepínač vše do původního stavu, bezpečně odstaví generátor, jenž je opět připraven na další výpadek sítě. Stroj se tak nemusí manuálně zapínat.

Díky mobilní aplikaci MOBILE LINK™ má náš odběratel možnost okamžitého přístupu k provozním datům elektrocentrály, ať už je kdekoliv. Aplikace navíc generuje měsíční report a informuje o blížícím se termínu servisního zásahu. Aby byla zajištěna 100% funkčnost, provádí generátor automatické zkušební starty jednou až 2x měsíčně (dle zákaznického nastavení) v takzvaném „tichém módu“ a s minimální spotřebou paliva. Majitel dostane zprávu v pravidelném reportu na email, že vše je plně funkční a připraveno zvládnout i dlouhodobý výpadek el. energie. Standartní doba záruky je 5 let či 2000 motohodin, lze ji však rozšířit o dalších 5let, což je v dané kategorii absolutně bezkonkurenční.